Достапни линкови

Поранешниот шеф на ММФ нема дипломатски имунитет


Доминик Штрос Кан
Судот во Њујорк не му дозволи на поранешниот шеф на ММФ Доминик Штрос Кан да се повика на дипломатскиот имунитет со цел да ги избегне обвиненијата за наводен сексуален напад. Судијата одлучи дека Штрос Кан го изгубил имунитетот бидејки си поднел оставка од функцијата во меѓународната организација пред заведувањето на граѓанската тужба против него. Собарка го тужи Штрос Кан за обид за силување кој наводно се случил лани на 14 мај во хотелот Менхетн.
XS
SM
MD
LG