Достапни линкови

Повеќе од 34 деца убиени во Сирија, тврдат од ОН


Обединетите нации соопштија дека наводно повеќе од 34 деца биле убиени во Сирија од почетокот на примирјето меѓу лојалистите на претседателот Башар Ал Асад и опозициските бунтовници, кое почна од 12 април. Специјалниот пратеник на Обединетите нации за деца и вооружен конфликт Радхика Комарасвами дополни дека убиствата се случиле „и покрај испраќањето на набљудувачи на Обединетите нации“ и ги повика инволвираните во конфликтот „да се воздржат од безобзирните тактики кои резултираат во убивање и ранување деца“.
XS
SM
MD
LG