Достапни линкови

Двајца убиени во бомбашки напад во Пакистан


илустрација: остатоци од експлозија на автомобил бомба во Пешавар на 29 април
Двајца загинале во експлозија на автомобил бомба а шеснаесетмина се ранети во северозападниот дел на Пакистан, соопшти полицијата. Експлозивите биле ставени во автомобил паркиран на улица во градот Куета, во близина на границата со Иран. Локалните власти сметаат дека мета на експлозијата бил конвој на граничната полиција. Сервисот на Радио Слободна Европа „Радио Маршал“ јавува дека талибанците ја превземале одговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG