Достапни линкови

Израел предупреди дека се отворени сите опции со Иран


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак предупреди дека се додека постои опасност од иранската нуклеарна програма остануваат отворени сите опции, вклучувајќи и можност од воен напад врз Иран.
На пресс конференцијата во Ерусалим пред странските новинари кои работат во таа земја министерот за одбрана изјави дека военото решение на тој проблем не е едноставно, но дека би било многу поопасно за Израел и за регионот доколку Иран и натаму поседува нуклеарно оружје.
Израел го смета Иран како закана за својата егзистенција бидејќи Иранските лидери често повикуваат на уништување на Израел и го подржуваат насилството на анти-Израелските групи во регионот.
XS
SM
MD
LG