Достапни линкови

Хрватска одбележува 17 години од „Блесок“.


Денеска се навршуваат 17 години од офанзивата на хрватските сили на подрачјето на западна Славонија кое до тогаш беше во состав на самопрокламираната Република Српска Краина.
За време на дводневната операција Блесок што почна на 1.мај 1995.година околу пет часот утрото со артилериски напад врз Пакрац, хрватската војска ја презеде контролата врз западна Славонија.
Во акцијата настрадаа голем број српски цивили.
XS
SM
MD
LG