Достапни линкови

Хандановиќ - Прва жена осудена за воени злосторства


Босанска муслиманка е првата жерна осудена за воени злосторства, откако се изјасни за виновна во судот во Сараево денеска, по обвиненија за убивање на етнички хрвати во војната во деведесетите години. Расма Хандановиќ која била војник во специјалнатѕа армиска единица Зулфикар учествувала во егзекуции на тројца воени затвореници во селото Трусина во 1993 година.
XS
SM
MD
LG