Достапни линкови

Барање за паралелни преговори за македонското членство во ЕУ


Спорот за името не смее да го попречува евроинтеграцискиот процес на Македонија, туку преговорите под покровителство на ОН и претпристапните преговори за членство на државата во ЕУ, треба да се одвиваат паралелно, се наведува во писмото на трите балтички земји - Литванија, Летонија. Со дописот од данското претседателство се бара на следниот Совет на Европската унија, во јуни, да го постави на агендата прашањето за почеток на претпристапните преговори со Македонија, како и да се побара позитивна одлука од Советот.
XS
SM
MD
LG