Достапни линкови

Давиди: БиХ тешко да добие кандидатура за ЕУ годинава


Ренцо Давиди
Заменикот шеф на делегацијата на ЕУ во Босна и Херцеговина Ренцо Давиди смета дека државата тешко ќе може да добие кандидатура за членство во Унијата оваа година, не од политички туку од технички причини, бидејќи се уште се чека на сила да стапи Договорот за стабилизација и асоцијација. „За стапување во сила на тој договор, важно е шесте лидери на највлијателните политички партии во БиХ да се договорат за одлуката на Европскиот суд за чоекови права во случајот Сејдиќ-Финци“ изјави Давиди за „Независне новине“.
XS
SM
MD
LG