Достапни линкови

И Клаус го откажа учеството на самитот во Крим


Чешкиот претседател Вацлав Клаус го откажа присуството на самитот на земјите од централна Европа, што треба да се одржи во средината на наредниот месец во Крим, Украина. Како што е соопштено во Прага, откажувањето е поврзано со случајот на затворената екс премиерка Јулија Тимошенко. Од истата причина, своето учество на самитот претходно го откажаа и претседателите на Германија, Австрија и Словенија.
XS
SM
MD
LG