Достапни линкови

Кина успешно лансираше ракета што носи сателити во вселената


Архивска фотографија.
Кина за првпат во историјата успешно лансираше ракета што треба да оснесе два навигациски сателити во вселената. Ракетата што беше лансирана од провинцијата Сичуан носи сателити за кинескиот систем за глобално позиционирање Беидоу. Кина очекува да лансира уште три Беидоу сателити годинава и да ја комплетира мрежата од 30 сателити до 2020 година.
XS
SM
MD
LG