Достапни линкови

Одложена пресудата за интернет администраторка во Тајланд


Добитниците на наградата за новинарска храброст на Меѓународната женска медиумска фондација во 2011 година. Од лево кон десно: Адела Наваро Бело од Мексико, Париса Хафези од Иран и Чирануч Премчаипорн од Тајланд, заедно со добитничката на наградата за жив
Судот во Бангкок го одложи за еден месец изрекувањето на пресудата за администраторка на една интернет страница, која е обвинета за навреда на монархијата. Обвинетата Чирануч Премчаипорн се соочува со затворска казна од 20 години затоа што не реагирала веднаш да ги отстрани коментарите на читатели кои ја навредувале монархијата на интернет страницата на тајландскиот весник Прачатаи.

Хјуман рајтс воч минатата недела оцени дека случајот „испраќа застрашувачка порака до администраторите и интернет компаниите“.
XS
SM
MD
LG