Достапни линкови

Ракетен напад на црква во Кенија


илустрација
Властите во Кенија соопштија дека едно лице загинало а петнаесетмина се повредени во ракетен напад на црква во градот Набори, главниот град на источноафриканската земја. Претставници на тамошната организација на Црвениот крст велат дека петмина од повредените се во тешка состојба. За сега никој нема превземено одговорност за нападот. Полицијата смета дека напаѓачот бил од црквата која била нападната. Не е јасно дали постои поврзаност со тероризам.
XS
SM
MD
LG