Достапни линкови

Основана нова политичка партија во Египет


Мохамед Ел Барадеи на протестите на плоштадот во центарот на Каиро на 30 јануари лани
Египетскиот реформистички лидер Мохамед Ел Барадеи основаше нова политичка партија за која вели дека ќе се цели кон спас на демократското движење во земјата. Најавата за основање на Уставната партија претставува враќање на Ел Баредеи во јавниот живот во Египет, кој во Јануари изјави дека нема да се кандидира за претседател. Тогашната одлука за повлекување, четири месеци пред одржувањето на изборите беше удар за левоориентираните и либерални групи во земјата кои стоеа зад востанијата поради кои Хосни Мубарак отстапи од лидерската позиција.
XS
SM
MD
LG