Достапни линкови

Грчките неонацисти се надеваат да влезат во Парламентот


Грчката неонацистичка партија Хриси Авги или Златна Зора се надеваат дека на изборите на 6 мај ќе успеат да влезат во грчкиот парламент. Оваа, како и негои други помали партии профилираа откако двете водечки Нова Демократија и ПАСОК кои во ноември формира коалициска влада беа принудени на остри мерки за штедење за да може Грција да го добие пакетот за спасување од банкрот. Се очекува Хриси Авги да добие меѓу 4 и 5 насто со што и е обезбеден влез во Парламентот, бидејќи квотата е 3 проценти од гласовите. Тоа ќе биде за прв успех на една таква партија по обновувањето на демократијата во 1975 година.
XS
SM
MD
LG