Достапни линкови

Помош од 18 милијарди евра за 4 грчки банки


грчкиот премиер Лукас Пападимос
Владата на Грција синоќа им одобри помош на четирите најголеми банки во земјата од 18 милијарди евра со цел да ги надоместат загубите поради бришењето на делот од државниот долг. Станува збор за Националната банка, за Алфа банката, за Еуробанк и за Пиреус банката кои во минатата недела соопштија дека имале вкупна загуба од скоро 28 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG