Достапни линкови

Протести во Каиро


Претседателот на Изборната Комисија на Египет Фарук Султан
Неколку илјади луѓе протестираа синоќа во египетскиот главен град Каиро. Нивно главно барање до министерството за одбрана беше распуштање на Изборната комисија за претседателските избори. Имено таа деновиве ја потврди забраната за двајца исламистички кандидати да не учествуваат на изборите, но не и за поранешниот министер во режимот на Хосни Мубарак. Демонстрантите беа од ултраконзервативното движење Салафи.
XS
SM
MD
LG