Достапни линкови

Автопат Скопје - Приштина, наскоро


Приштина
Косовскиот вице-премиер Беџет Пацоли, на средбата со македонскиот вице-премиер Муса Џафери, предложи одржување Косовско-македонски економски самит.
На самитот како што нагласил Пацоли, ќе имало можност да се направи анализа на економската соработка, а ќе се разговарало и за други прашања од заемен интерес.
Косовоските медиуми, повикувајќи се на соопштение од кабинетот на Пацоли, пренесуваат дека дека Пацоли покажал голем интерес за соработка меѓу двете земји и реализација на капитални прокети од патната инфрастуркура, железницата и енергетиката. Станало збор и за изградбата на автопатот кој Приштина ќе ја поврзува со Скопје, која, според косовската влада, треба да почне на почеткот на наредната година.
XS
SM
MD
LG