Достапни линкови

Пад на владата во Романија


Михаил Разван Унгуреану
Романскиот парламент денеска и изгласа недоверба на централно - десничарската влада на Михаил Разван Унгуреану. Неговата влада падна по само два месеца поради мерките за штедење. Левицата успеа да обезбеди 4 гласа повеќе од што беа доволни.
Претседателот Трајан Басеску сега треба да предложи нов премиер. Унгуреану го наследи Емил Бок кој исто така го загуби мандатот по протестите поради мерките за штедење.
XS
SM
MD
LG