Достапни линкови

Украина - експлозиите во Дњепропетровск се тероризам


Dnipropetrovsk, 27Apr2012
Најмалку 4 одекнале експлозии одекнале во украинскиот град Дњепропетровск при што биле повредени најмалку 27 луѓе. Меѓу нив има и деца.
Според полицијата, најпрвин во канта за отпад кај трамвајска станица била сместена експлозивна направа при што 5 лица биле повредени. Еден час подоцна експлодирала втора бомба во близина на железничка станица. Потоа во градот одекнала уште експлози. Властите ова го оценија како терористички акт.
XS
SM
MD
LG