Достапни линкови

Депортирани вдовиците на Осама бин Ладен


Куќата каде што беше сместено семејството на Осама бин Ладен
Пакистанските власти ги депортирале во Саудиска Арабија трите вдовици на Осама бин Ладен и нивните деца. Депортирањето се совпаѓа со годишнината од убивањето на лидерот на Ал Каеда, кое се случи на 2 мај минатата година.
Пакистанските власти во февруари со булдожери го урнаа целиот комплекс во Аботабад, каде што се криеше некогаш најбараниот светски терорист. Жените и децата на Бин Ладен се наоѓаа во домашен притвор поради илегално влегување во земјата.
XS
SM
MD
LG