Достапни линкови

Објавени кандидатските листи за изборите во Египет


Египетската изборна комисија ја објави листата тринаесетмина кандидати кои имаат право да се кандидираат на претседателските избори во земјата закажани идниот месец. На списокот се најде и Ахмед Шафик, последниот премиер од владата на соборениот лидер Хосни Мубарак. Шафик беше дисквалификуван но потоа повторно беше вратен на листата минатата недела. Изборите се закажани на 23 и 24 мај. За сега не се очекува од било кој кандидат да освои повеќе од 50 проценти од гласовите.
XS
SM
MD
LG