Достапни линкови

Киргистан бара екстрадиција на поранешен службеник


Киргистанскиот јавен обвинител соопшти дека официјален Бишкек ја одбил екстрадицијата на поранешен шеф на претседателскиот секретаријат во земјата. Во Киргистан беше распишана потерница по Оксана Малиованаја обвинета за наводно наредување на стрелањето кон невооружени демонстранти во 2010 година. Грузиските власти соопштија дека Малиованаја побарала политички азил во Тбилиси и добила дозвола за престој се` до разјаснување на правниот статус.
XS
SM
MD
LG