Достапни линкови

Принудно селење на над 1000 роми од Белград


Гратските власти во Белград почнаа со принудно селење на над 1,000 роми кои живеат во центарот на главниот град на Србија и покрај протестите од групите за човекови права. Општинските власти велат дека импровизираната населба од дрвени куќарки е илегална и ги спречува плановите за нови градби. Меѓународната „Амнести Интернешнл“ го критикува потегот, тврдејки дека станува збор за присила и кршење на човековите права.
XS
SM
MD
LG