Достапни линкови

Ќерката на Тимошенко вели дека мајка и е повредена


Евгенија Тимошенко
Керката на поранешниот украински премиер Јулија Тимошенко вели дека нејзината мајка има модринки по телото откако стражарите ја присилиле да оди на лекарски преглед минатата недела. Јевгенија Тимошенко, која ја посети нејзината мајка во затвор, потврди дека екс-премиерот штрајкува со глад. Шефот за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон побара украинските власти да дозволат посета на делегација и лекарска екипа со цел да се разјасни случајот, додека германскиот претседател Јоаким Гаук поради случајот ја откажа посетата во Украина.
XS
SM
MD
LG