Достапни линкови

Ветераните од Чернобил бараат пензии


од ланските протести
Околу 500 ветерани кои учествувале во расчистувањето на штетата од експлозијата на нуклеарниот реактор во Чернобил демонстрираат пред украинскиот парламент, барајки целосна исплата на заостанаците надоместоци и пензии. Украинската влада во септември одлучи да ги скрати пензиите за ветераните од Чернобил, што предизвика протести во Киев и други градови низ земјата. Инаку денеска во Украина се одбележува 26 годишнината од несреќата во нуклеарната централа. Експлозија во еден од рекаторите беше причина за ширење на радијација низ неколку европски земји. Вистинските последици по здравјето на луѓето од оваа најголема цивилна нуклеарна катастрофа се уште не се познати. Последниот реактор во Чернобил беше изгаснат во 2000 година.
XS
SM
MD
LG