Достапни линкови

Екс - претседателот на Либерија прогласен за виновен


Меѓународниот суд го прогласи за кривично одговорен поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор за воени злосторства во Сиера Леоне. Тејлор на 64 годишна возраст е првиот африкански претседател кого меѓународен суд го има прогласено за виновен. Тој е обвинет за убиство, силување, регрутирање на деца војници и сексуално робство завреме на конфликтите во Либерија и Сиера Леоне, каде загинаа повеќе од 50,000 лица.
XS
SM
MD
LG