Достапни линкови

Хаг: се чека пресуда против Чарлс Тејлор


Чарлс Тејлор
Меѓународниот суд во Хаг се очекува денеска да донесе пресуда против поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор, обвинет за вооружување на бунтовниците во Сиера Леоне кои му плаќале со таканаречени крвави дијаманти. Тејлор ги отфрли обвинувањата. Оваа пресуда ќе биде прва на еден поранешен шеф на држава од страна на Хашкиот трибунал. Екс југословенскиот претседател Слободан Милошевиќ кој беше обвинет за војните на Балканот, почина во Хаг пред да биде осуден.
XS
SM
MD
LG