Достапни линкови

Прославена 64 годишнината од основањето на Израел


Со воена парада и огномети во Ерусалим почна прославата во чест на 64 годишнината од основањето на државата. Прославата започна по завршувањето на денот на сeќавањето на палењето на војници и жртви на тероризмот, кој се смета за најтажниот ден во израелскиот календар. На официјалната церемонија, претседателот на израелскиот парламент Ровен Ривлин предупреди на можен екстремизам од сите типови, нарекувајќи ги радикални еврејски идеолози кои палат џамии и ја делигитимираат државата и и се закануваат на иднината на израелското општество.
XS
SM
MD
LG