Достапни линкови

Судот одлучи: Пакистанскиот премиер виновен


Јусуф Раза Гилани
Пакистанскиот Врховен суд ја донесе својата одлука во случајот против премиерот Јусуф Раза Гилани. Највисокиот суд во земјата го осуди Гилани со презир откако пакистанскиот премиер ги одби барањата на судот да контактира со швајцарскиот претставник кој побара Швајцарија да отвори корупциски случај против претседателот Асиф Али Зардари. Гилани одби, велејќи дека претседателот ужива имунитет од кривично гонење додека е на функција. Тој, исто така го обвини судот дека го прогонува Зардари од политички причини. Ако биде осуден, Гилани би можел да ја загуби својата работа, па дури и да бидат испратен во затвор до шест месеци.
XS
SM
MD
LG