Достапни линкови

Авганистанските сили убија 13 пакистански милитанти


Командант на авганистанската армија соопшти дека убил 13 пакистански и арапските милитанти за време на тековните воени операции во провинцијата Газни. Генералот Даут Вафадар, командант на авганистанските национални сили во Газни, изјави дека милитантите загинале во заеднички авганистанско-НАТО операцијата што започна во вторникот. Операцијата била насочена кон Карабах областа на Газни, што е делумно под контрола од страна на авганистанските талибански борци. Вафадар вели дека клучен милитантниот лидер, бил исто така заробен од страна на авганистанските владини трупи.
XS
SM
MD
LG