Достапни линкови

Најавени протести против Брејвик


Норвешка: рози оставени во близина на местото каде се случи еден од нападите на Андрес Беринг
Илјадници жители на Норвешка најавија протест против Андрес Беринг Брејвик, екстремист кој призна дека убил 77 лица во два напади минатата година. Демонстрантите планираат да пеат песни за мир и единство, што екстремистот ги мрази. Беринг Брејвик ја опиша песната „Деца на виножитото“ како марксистичко перење на мозок. Демонстрантите велат дека ќе ја пеат песната во близина на судницата.
XS
SM
MD
LG