Достапни линкови

Европски дипломат е непожелен во Абхазија


Грузискиот регион Абхазија го прогласи шефот на мониторинг мисијата во Грузија за „персона нон грата“. Абхазиското министерство за надворешни работи смета дека Андреј Тизкиевиц, дипломат од Полска, ги игнорирал абхазиските барања и не ја почитувал абхазиската нација. Претставници на Европската унија и ОБСЕ редовно остваруваат средби со претсавници од Русија, Грузија и Абхазија со цел намалување на тензиите во регионот.
XS
SM
MD
LG