Достапни линкови

Бреивик демантира дека е ненормален


Андерс Бреивик, норвешкиот екстремист кој призна дека убил 77 лица во два напади минатата година, го демантираше психијатрискиот извештај кој го прогласува за ненормален. Бреивик пред судот во Осло рече дека извештајот е базиран на „злосторнички фабрикации“ наменети да го дискредитираат. Две засебни психолошки евалуации за сега не можат да потврдат дали 33 годишниот напаѓач е психотичен или не.
XS
SM
MD
LG