Достапни линкови

Холандија - предвремени избори во Септември


Премиерот Марк Рут
Во Холандија ќе бидат одржани предвремени избори на 12 Септември.
Оваа одлука е резултат на падот на коалиционата влада на премиерот Марк Рут откако неговиот партнер – популистичката Партија на Слободата на Герт Вилдерс одби да ги прифати мерките за штедење, односно кратењата за 18 милијарди евра.
Малцинската влада на Марк Рут зависеше од парламентарната подршка на Партијата на Слободата.
XS
SM
MD
LG