Достапни линкови

Предлог законот за лустрација пројде на собраниска комисија


Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја констатираше потребата за донесување на новиот предлог закон за лустрација. Законот е поднесен од владеачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски партнери. На седницата не присуствуваа пратеници од ДУИ и опозициските СДСМ и НСДП. За опозицијата законот е правно неоснован и содржи политичко насилство, има за цел политички реваншизам, разединување и создавање нови поделби, наместо помирување. ДУИ го поддржува Законот и нејзината цел е да има широк политички консензус, но исто така бара паралелен процес за рехабилитација на жртвите од комунизмот.
XS
SM
MD
LG