Достапни линкови

Таџикистан преговара за подолго руско воено присуство


Таџикистан ги интензивира преговорите со официјална Москва со цел да се обезбеди руско воено присуство на територијата на земјата и по 2014 година. Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон ја потврди информацијата по средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров. Се претпоставува дека изнајмувањето на трите гарнизони под руска контрола ќе се продолжи за 49 години.
XS
SM
MD
LG