Достапни линкови

САД се сомнева дека Иран открил податоци од беспилотното летало


Afghanistan -- A US Predator unmanned drone armed with a missile stands on the tarmac of Kandahar military airport, 13Jun2010
Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави вчера дека не верува дека Иран успеал да ги декодира податоците од заробеното американско беспилотно летало.
Тој изјави дека според неговото досегашно искуство,сериозно се сомнева во нивната способност дека можат да направат такво нешто.
Иранскиот командант на воздухополовната единица на Револуционерната гарда Амир Али Хаџизадех изјави пред два дена дека иранските техничари веќе ги откриле податоците од леталото.
Иран тврди дека минатиот декември леталото било соборено, додека преставници на НАТО тврдат дека леталото се расипало и паднало.
XS
SM
MD
LG