Достапни линкови

Ерменците ќе го одбележат „ денот на геноцидот“


Ерминија ќе го одбележи „денот на сеќавање на геноцидот“ во чест на 1,5 милиони Ерменци кои биле убиени во 1915 година. На денешната меморијална манифестација се очекува да пристигнат илјадници луѓе во главниот ерменски град. Турција ги отфрла обвиненијата за геноцид твдејќи дека во војната биле извршувани злосторства од двете страни. Прашањето за геноцидот на Ерменците е причина за невоспоствувањето на дипломатски односи меѓу овие две земји кои делат 330 километарска граница.
XS
SM
MD
LG