Достапни линкови

Украинската опозиција ќе коалицира на претстојните избори


Шест опозициски партии во Украина најавија коалицирање на следните избори со цел предизвикување на владеењето на Претседателот Виктор Јанукович. Две од шесте киоалициски партнери всушност се најсилните опозициски партии во земјата. Баткившнија ја предводи поранешниот премиер Јулија Тимошенко, која сега е во затвор. Поранешниот спикер во украинскиот парламент Арсениј Јаценјук е на чело на Фронтот на предизвици.
XS
SM
MD
LG