Достапни линкови

Фудбалска топка по цунамито во Јапонија најдена кај Аљаска


Шеснаесет годишниот Мисаки Мураками ја загуби куќата и се што имало во неа во цунамито што ја погоди Јапонија во март лани. Меѓутоа, неговата фудбалска топка го препливала Пацификот и била пронајдена на една плажа во Аљаска. Брачната двојка која ја пронајде топката веќе контактирала со Мураками. Од американската национална океанска администрација велат дека топката е прв идентификуван дел од остатоците кои стигнале до американскиот брег, а што ќе му биде вратен на сопственикот.
XS
SM
MD
LG