Достапни линкови

Оланд и Саркози во вториот круг претседателски избори


Според првичните нецелосни официјални резултати од денешните претседателски избори во Франција во вториот круг на 6 Мај се пласираа кандидатот на социјалистите Франоса Оланд и актуелниот претседател Никола Саркози.
По една третина преброени гласови Оланд води со 27, 5 наспроти 26,6 колку освоил Саркози. Кандидатот на десничарскиот Национален Фронт Мари Ле Пен е на трето место и таа освои 20 насто гласови што е најмногу во историјата на партијата која ја основа нејзиниот татко Жан Мари Ле Пен
XS
SM
MD
LG