Достапни линкови

Опозициски протести во Азербејџан


од демонстрациите во Баку
Илјадници подржувачи на политичката опозиција во Азербејџан учествуваат на протест за ослободување на политичките затвореници. Насобраните дополнително бараат и претседателот Илхам Алијев да отстапи од функцијата. Освен членови на опозициските партии во протестот се вклучени и неколку невладини организации и младински групи. Станува збор за втори демонстрации во Баку годинава а сличните протести минатата година беа насилно разбиени.
XS
SM
MD
LG