Достапни линкови

Натпреварувачи од Кенија првопласирани на маратонот во Лондон


Учесници од Кенија доминираа на маратонот во Лондон. Вилсон Кипсанг ја истрча 42 километарската трка за 2 часа 4 минути и 44 секунди, што е за четири секунди побавно од минатогодишниот првопласиран натпреварувач Кенјан Емануел Митаи. Во женска категорија победникот е Мери Кеј која повторувајки го ланскиот успех го подобри својот тајминг, завршувајки ја трката за 2 часа 18 минути и 37 секунди.
XS
SM
MD
LG