Достапни линкови

Бан Ки-Мун: На светот ќе му треба повеќе храна


Бан Ки-Мун
Одбележувањето на Денот на планетата земја е во чест на едната и единствена планета и местото на луѓето во неа, се вели во писмената изјава на генералниот секретар на обединетите нации Бан Ки Мун. Тој дополнува дека на светот ќе му треба повеќе храна, енергија, вода и работни места во следниве 20 години. Првиот човек на ОН вели дека конференцијата на светската организација , закажана во јуни во Рио ди Женеро, ќе создаде можност за осознавање на ургентноста на еколошките и прашањата за одржливост.
XS
SM
MD
LG