Достапни линкови

Рекорден раст на ирачкиот извоз на нафта


илустрација
Властите во Ирак соопштија дека извозот на нафта од земјата се зголемил за 15 проценти во март, достигнувајки го максимумот во последните 23 години. Портпаролот на Министерството за нафта Асем Јихад изјави дека дневно во просек се извезуваат 2,31 милиони барели, што е повеќе од фебруарскиот извоз кој броеше 2,01 милиони барели. Профитот од продажбата се проценува на 8,4 милијарди американски долари.
XS
SM
MD
LG