Достапни линкови

Проширување на набљудувачката мисија во Сирија


Хомс
Петмина неименувани набљудувачи на Обединетите нации го разгледувале сиријскиот град Хомс, додека Советот за безбедност гласа за проширување на надгледната мисија со вклучување на уште 300 лица. Владините сили често го гранатираа Хомс и после примирјето. Во судирите меѓу бунтовниците и лојалистите на претседателот Башар ал Асад во изминативе 14 месеци загинаа повеќе од 9,000 лица.
XS
SM
MD
LG