Достапни линкови

Претседателски избори во Франција


Денеска во Франција се одржува првиот круг гласање за претседателските избори, откако вчера гласаа француските државјани кои живеат надвор од земјата. Предизборните анкети покажуваат можно водство на кандидатот на социјалистите Фанкоис Холанде, кој води пред кандидатот на десничарите, актуелниот претседател Николас Саркози. По претседателските, во јуни се закажани и парламентарните избори во Франција.
XS
SM
MD
LG