Достапни линкови

Протести во Полска поради укината католичка телевизија


Архивска фотографија.
Најмалку 15 илјади луѓе протестирале денеска во главниот град на Полска Варшава, поради одлуката на властите да ја укинат дозволата за емитување на католичката телевизиска станица. Протестот го организирала конзервативната опозициска партија, во знак на подршка на католичкиот канал.
Дозволата на станицата „Трвам“ е одземена поради нетранспарентност во финансирањето. За демонстрантите таквата одлука претставува удар на слободата на изразување и обид да се замолчат конзервативните ставови.
XS
SM
MD
LG