Достапни линкови

Кабул - уапсени милитанти со 10 тони експлозив


Lawmaker Haji Naeem Lalay defends parliament from insurgents, Kabul, 15Apr2012
Авганистанските сили за безбедност затворија 5 милитанти кај кои се пронајдени 10 илјади килограми експлозив. Како што е соопштено, експлозивот бил спакуван во 400 вреќи, скриени во камион со патлиџани во предградието на Кабул.
Според полицијата, 5 милитанти биле членови на пакистанските талибанци.
Целта била да се предвика големо крвопролевање во Кабул.
XS
SM
MD
LG