Достапни линкови

Претседателот на Таџикистан загрижен за безбедноста по заминувањето на НАТО од Авганистан


Претедателот на Таџикистан Емомали Рахмон изјави дека повлекувањето на НАТО силите од Авганистан ќе има негативни последици врз регионалната безбедност. Во денешното обраќање во парламентот, Рахмон истакна дека Таџикистан, кој има 1.300 километри заедничка граница со Авганистан, е тампон зона на рутата за илегална трговија со дрога од Авганистан кон Русија и Европа. Тој додаде дека меѓународната заедница мора да го превземе својот дел од одговорноста за ситуацијата во тој регион.
XS
SM
MD
LG